T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
 
 
 
 
 
 


Bulunduğunuz Yer: HABERLER

 TRT 6 "ŞEHİRLERİMİZ" PROGRAMI ARDAHAN’I TANITIYOR (17.05.2012)
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

TRT 6 kanalında 02.06.2012 tarihinde saat 10.30 yayınlanacak olan Şehirlerimiz (Bajaren Me) adlı program Ardahan’ı tanıtacak. Çekimleri Ardahan Valisi Mustafa TEKMEN’in makamında gerçekleştirilen programa Valimiz Mustafa TEKMEN, Ardahan Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ, Ziraat Odası Başkanı Latifşah SURAL, İş Adamı Gökmen Çapan, Gazeteci Sezgin UYGAR katıldı.

Program formatı gereği Ardahan halkıyla da röportaj yapan program sunucuları, halkın temenni ve dileklerini stüdyoda bulunan yetkililere ileterek, Ardahan ilinin sorunlarını ve bunların çözüm önerilerini tartıştılar.  
    
            
Sayın Valimiz Mustafa TEKMEN yaptığı konuşmada, Serhat şehri Ardahan için simgesel tanımlama yapmak gerekirse bu “Ardahan, ülkemizin Kafkaslara Açılan Kapısı” olurdu ifadesini kullandı. Bu kapının kilidini de şu anda yapılan ve yapımı devam eden projeler olduğunu söyleyen Valimiz; Gürcistan'ın, Türkiye'ye olan sınırının yaklaşık üçte ikisinin Ardahan iline ait olduğunu, çok küçük de olsa Ermenistan ile sınırı bulunduğunu ifade etti. Valimiz Ardahan’ın, cisminin küçük ama potansiyelinin çok büyük bir il, ülkemiz için kilit noktası olduğunu belirtti.

Ardahan'ın coğrafi yönden birçok önemi olduğunu söyleyen Valimiz Mustafa TEKMEN, ilimizdeki önemli projelerden bahsederek, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hatlarının geçtiği büyük bir enerji kapısına sahip olduğunu vurguladı. Avrupa'yı ısıtacak olan Nabucco Projesi; AB'nin, doğalgazda kaynak çeşitliliğini ve enerji güvenliğini artırmak için en ciddi alternatifi ve “Doğu-Batı Enerji Koridoru”nun en önemli ayağı olarak nitelendiren Valimiz Avrupa'ya kadar gidecek olan bu doğalgaz nakil hattının yine Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'den (Ardahan'dan) geçeceğini sözlerine ekledi.

Ardahan’ın, bakir yapısı ve bozulmamış doğası ile organik gıda dünyasının dikkatini çeken en önemli adaylardan biri olduğunu vurgulayan Valimiz, organik tarım ve hayvancılığın dünyada ve ülkemizde değerlenmesinin Ardahan’ın önemini daha da artırdığını dile getirdi. Sayın Valimiz, organik tarım ve hayvancılık sektöründe geniş mera ve yaylalara sahip olan Ardahan’da her geçen gün süt ve süt ürünleri tesislerinin geliştirildiğini, bunun yanında Ardahan çiçek balı üretiminin  de gözle görülür bir şekilde arttığını belirtti.

Ardahan'ı geliştirmek için neler yapılabilir arayışı içinde bazı AR-GE çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirten Valimiz, bu önemli çalışmalardan biri olarak Valiliğimizce başlatılan “Kura'da Buluşalım Projesi”nin de Gürcistan ve Azerbaycan ile ortak yapılacak büyük bir yatırım projesi olduğunu ifade etti.

         Program çekimlerinde şehirleşme sorun ve çözümlerini dile getiren Ardahan Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY, kentsel dönüşüm projesine değindi. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ da Üniversitemizin gelişimiyle ilgili bilgi verdi. Özel ve kamu yatırımlarının masaya yatırıldığı program Ardahan’ın geleceğine dair birçok konuya ışık tuttu. 


TRT 6 "Şehirlerimiz" Programı çekimi Valimizin makamında yapıldı.


Valimiz Ardahan'da sürdürülen projelerle ilgili bilgi verdi.


Bu içerik toplam 1.351.179 kez gösterildi, Site toplam 2.508.555 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 44 kişi geziyor.

VALİ AHMET DENİZ'İN OBJEKTİFİNDENFOTOĞRAFLARLA ARDAHAN
YALNIZÇAM KIŞ SPORLARI TURİZM MERKEZİARDAHAN VALİLİĞİ Kongre Caddesi 75000 ARDAHAN
Tel: +90 (478) 211 30 02 - 211 36 85 E-Posta : ardahan@icisleri.gov.tr © 2012- Bilgi İşlem Bürosu